Maľovanie izieb a optické klamy

Nieje maľovanie ako maľovanie

Interiérové ​​farby nám môžu pomôcť vytvoriť z nášho obydlia krásne, príjemné a komfortné bývanie. Vhodne zvolené farby v interiéri dokážu z akéhokoľvek priestoru dostať maximum. Môžu upozorniť na prednosti a prípadné nedostatky zamaskovať. Napríklad svetlé farebné odtiene interiér rozšíri a prevzdušniť Teplé farby, ako je červená, oranžová a žltá zase opticky zmenšujú, ale zároveň oživujú. Ak na maľovanie interiérov použijeme chladnejšie farby, môžeme sa tešiť na to, že nám miestnosť opticky rozšíri a nechajú vyniknúť nábytok a doplnky. Sýte odtiene miestnosť zúžia a tiež môžu vyvolať pocit "padania stropov". Pri návrhu farieb v interiéri by sme sa mali naučiť aspoň základy teórie farieb, prípadne nám môžu s výberom pomôcť samotní maliari izieb. 

Optické klamy 

S optickými klamy môžeme pracovať rôznymi spôsobmi. Ak potrebujeme opticky miestnosť zvýšiť, je dobré na steny namaľovať zvislé pruhy. Naopak priečne pruhy na zadnej stene miestnosti nám ju rozšíria do strán, ale výšku znížia. Miestnosť môžeme opticky znižovať aj tým, že necháme bielu farbu stropu v pruhu 5-10 cm aj na stenách. Opačný postup (farebné odtiene zo stien na svetlom strope v pruhu širokom 5-10 cm) nám miestnosť opticky zvýši. Ak sa do maľovania izieb a do optických klamov nechceme púšťať sami, je vhodnejšie ponechať prácu na profesionálnom maliarovi.

Maliar
Maliar
Maľovanie
Maľovanie
Maliarstvo
Maliarstvo

Ilúzia farieb

Miestnosti môžeme opticky rozširovať a znižovať pomocou farieb aj nasledujúcimi spôsobmi:

  • Ak potrebujeme priestor rozšíriť do strán aj do výšky, použijeme sýtejšie tóny farieb na podlahu a steny aj strop ponecháme svetlé.
  • Aby vysoká a úzka miestnosť vyzerala nižšie a širšie, vymaľujeme strop farbou tmavšie, než bude na stenách.


  • Aj pre podlahovú krytinu zvolíme tmavšiu variantu miestnosť bude vyzerať širšie, keď okrem podlahy zvolíme farebnú i zadnú stenu. 
  •   Miestnosť opticky prehĺbime a zároveň zúžime, keď farebne vymaľujeme bočnej steny. Tým zároveň docielime, že zadná stena, podlaha aj strop sa budú zdať väčšie.
  •  Miestnosť bude vyzerať vyššia, keď na jej zadnej stene použijeme dekor zvislých pruhov. 
  • Priečne pruhy miestnosť pohľadovo rozšíria a znížia strop. Priestor zväčšujú a predlžujú tiež pozdĺžne pruhy na podlahe. 
  •   Pokiaľ budú pruhy širšie a farby sýtejšie, dojem sa umocní. Priečne pruhy na podlahe miestnosť opticky rozšíria, ale zároveň skráti. 

 

Vyvarovať by sme sa mali kombinácia tmavých stien a podlahy sa svetlým stropom. V niektorých ľuďoch môže táto kombinácia vyvolať pocit úzkosti. Preto je vždy lepšie pred maľovaním skonzultovať Váš zámer so skúseným maliarom

Dekorácia a ilúzia na stenách 

Spočiatku sa zdá, že je jednoduché namaľovať tvary maľované cez budovy po celom svete ... ale nájsť správne ohnisko do ohromujúcich geometrických tvarov nie je jednoduché ale švajčiarsky umelec Felice Varín vytvára tieto masívne kusy od roku 1979;. Od malých s inštaláciou izbách a v domoch ale neskôr na kusy, ktoré pokrývajú celé dediny a mestá. Jeho obrazy zapôsobil na večšinu reklám po celom svete. 

Ak chcete vytvoriť svoje diela, Felice Varín hovorí treba stáť na jednom na mieste, zvyknúť si na miesto. Potom definovať bod pohľadu, kde on a neskôr pozorovatelia budú v interakcii s priestorom. Tým, diváci sa ocitnú v strede ohniska a sú schopný zobraziť obraz ako súdržný celok. Pre každého, kto nevidel jeden z jeho kusov osobne, môžete si ich aspoň predstaviť, neočakávané prechádzky dverami, doslova do jeho práce, sú prekvapivé a mätúce. Nájsť chronologický katalóg mnohých jeho diel môžete na varini.org .